Haberler /    2022 Sempozyumu /    

2022 SempozyumuVeteriner Tavukçuluk Derneği 30 Kasım’da Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde Türkiye ve Dünya’da Tavukçulukla İlgili Güncel Konular Sempozyumunu yerli ve yabancı uzman konuşmacıların sunumları ve 300’ün üzerinde katılımcı ile gerçekleştirdi.

Sempozyumda;

  • Yüksek patojeniteli kuş gribinin dünyadaki durumu ve küresel ticarete etkileri
  • Tek sağlık - COVID-19 ile HPAI’nin kanatlı sektörü üzerine küresel etkileri
  • Hindilerde solunum sistemi hastalıkları ve ilişkili bozukluklar
  • Kanatlılarda infeksiyöz laryngotracheitis (ılt) ve adenovirus enfeksiyonları
  • Kanatlılarda antibiyotiksiz besleme ve bağırsak sağlığı konuları

tartışıldı.

Kanatlı sektörünün bu önemli konularında özellikle HPAI ve COVID-19 ‘un dünya kanatlı ticareti üzerine yıkıcı etkileri vurgulanırken enfeksiyonların önlenmesinde biyogüvenlik önlemlerinin önemi ve tek sağlık konseptine dikkat çekildi.

Özellikle antibiyotiksiz üretim için en önemli konu olan kanatlılarda bağırsak sağlığı, bağırsak sağlığı beslenme ilişkisi ve bağırsak sağlığı ile ilişkili belirteçler en son bilimsel gelişmelerle ele alındı.

Sempozyum tüm kanatlı sektörü, yem katkı, ilaç, aşı firmaları ile üniversite, bakanlık ve sektör temsilcilerinin katılımı ile tam bir sektör buluşması olarak yoğun ilgi gördü.

Sempozyumun 9 Ekim 2022’de kaybettiğimiz Veteriner Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Erol ŞENGÖR anısında düzenlenmesi ise ailesi ve tüm sevenleri için ayrıca anlamlıydı.